Rzut karny w piłce nożnej – przepisy

Rzut karny w piłce nożnej to jedna z najważniejszych sytuacji podczas meczu. Ten fragment gry może zadecydować o losach spotkania i często budzi duże emocje zarówno u zawodników, jak i kibiców. W niniejszym artykule omówimy przepisy dotyczące rzutu karnego, jakie obowiązują w piłce nożnej.

Podstawowe zasady rzutu karnego

Rzut karny jest podyktowany w momencie popełnienia przez obrońcę lub bramkarza jednego z wielu przewinień, które są karane tym właśnie rzutem. Do najczęściej spotykanych przewinień, które prowadzą do podyktowania rzutu karnego, należą:

  • faul na napastniku wewnątrz pola karnego
  • zagranie ręką lub ramieniem w polu karnym
  • faul na zawodniku, który miałby realną szansę zdobycia bramki

W momencie podyktowania rzutu karnego, piłka jest umieszczana na jedenastym metrze od linii bramkowej. Bramkarz musi pozostać na linii bramkowej do momentu oddania strzału.

Wykonanie rzutu karnego

Wykonanie rzutu karnego należy do zawodnika atakującej drużyny, którego wyznacza kapitan lub trener. Zawodnik ten ma wiele możliwości wykonania rzutu karnego. Może ustawić piłkę na miejscu i oddać strzał bezpośrednio do bramki, może także podać piłkę do innego zawodnika, który może ją dalej przetoczyć lub podać.

Podczas rzutu karnego zawodnikowi atakującej drużyny towarzyszą zawodnicy broniącej drużyny, którzy nie mogą wchodzić na teren pola karnego ani przerwać strzału.

Rezultat rzutu karnego

W przypadku wykonania rzutu karnego, rezultatem może być gol, czyli umieszczenie piłki w bramce. Jeśli bramkarz obroni strzał lub piłka minie bramkę, gra kontynuowana jest zgodnie z przepisami.

Zobacz też:  Kto został mistrzem Europy w piłce nożnej?

Warto zaznaczyć, że w przypadku popełnienia przewinienia przez bramkarza podczas wykonania rzutu karnego, a strzał zostanie skuteczny, może zostać podyktowany kolejny rzut karny.

Często zadawane pytania

Jakie są najczęstsze przewinienia karane rzutem karnym?

Najczęściej spotykane przewinienia, które prowadzą do podyktowania rzutu karnego, to faul na napastniku wewnątrz pola karnego, zagranie ręką lub ramieniem w polu karnym oraz faul na zawodniku, który miałby realną szansę zdobycia bramki.

Czy zawodnik broniący może przerwać strzał?

Nie, zawodnicy broniącej drużyny nie mogą przerwać strzału podczas wykonania rzutu karnego. Muszą pozostać na odpowiedniej odległości od piłkarza wykonującego rzut.

Czy bramkarz może opuścić linię bramkową przed wykonaniem rzutu karnego?

Nie, bramkarz musi pozostać na linii bramkowej do momentu oddania strzału. Jeśli opuści linię przed czasem, a strzał zostanie skuteczny, może zostać podyktowany kolejny rzut karny.

Zobacz także:

Photo of author

Arkadiusz

Arkadiusz to pasjonat piłki nożnej, który dzieli się swoją wiedzą i miłością do tego sportu na łamach bloga sportowego. Jako redaktor, dostarcza najnowsze informacje, analizy meczów oraz ciekawostki związane z piłką nożną. Jego głęboka wiedza, entuzjazm i zdolność do ukazania piękna tego sportu przyciągają czytelników i inspirują ich do większego zaangażowania w piłkę nożną.

Dodaj komentarz